Blog

Kiedy jechać na wakacje do Egiptu?

Wakacje w Egipcie są bardzo popularne o każdej porze roku. Ten kraj gwarantuje mnóstwo interesujących miejsc do odwiedzenia i wspomnień, które przetrwają całe życie. Dodaj do tego wspaniałe plaże, ciepłe turkusowe wody Morza Czerwonego, gorący słoneczny klimat i masz pewność, że wycieczka do Egiptu będzie podróżą życia.

Kiedy jest najlepszy czas na podróż do Egiptu, aby mieć pewność, że Twoje wakacje w Egipcie przebiegną zgodnie z planem?

Egipt ma subtropikalny klimat pustynny, poza strefą śródziemnomorską. Lato i zima to jedyne dwie pory roku, które są zdefiniowane w Egipcie. Różnica pomiędzy porami roku w Egipcie to poziom temperatury, który występuje w ciągu dnia i nocy oraz kierunek wiatru. Słońce nadal będzie świecić prawie codziennie, niezależnie od pory roku.

Egipcjanie wierzą, że mają krótką wiosnę od połowy marca do końca kwietnia. Każdego roku obchodzą Święto Wiosny, nazwane Sham El-Nessim, co w tłumaczeniu oznacza „wdychanie wiatru”. Święto Wiosny obchodzone jest w tym samym dniu co Koptyjski Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny.

Stosunkowo łagodna zima trwa od połowy listopada do połowy marca. A od drugiej połowy marca do połowy listopada trwa lato. Latem, które trwa prawie siedem miesięcy, większość kraju jest słoneczna, ciepła i sucha. Zdarzają się jednak okazjonalne deszcze, zwłaszcza w delcie Nilu, które mogą pojawić się niemal znikąd i zmienić plany. W Aleksandrii, 225 km na północ od Kairu, często pada deszcz, zwłaszcza zimą.

Styczeń to najzimniejszy miesiąc w Egipcie, a sierpień jest najcieplejszym. W styczniu dni są chłodne, a noce jeszcze chłodniejsze. Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Egiptu o tej porze roku, upewnij się, że masz ze sobą ciepłą odzież. Sierpień to szczyt lata i temperatury mogą być wysokie. Ubrania z bawełny i z lnu są najlepszą odzieżą do noszenia w tym czasie, a butelka wody jest niezbędnym przedmiotem, który należy mieć przy sobie przez cały czas wakacji w Egipcie.

Najlepszy czas na wizytę w Egipcie to okres od października do kwietnia, kiedy nie ma uciążliwych upałów. Można wówczas korzystać z wielu wycieczek fakultatywnych w Egipcie. Jednak warunki pogodowe różnią się w różnych częściach kraju, więc upewnij się, że spakujesz się na wszystkie ewentualności podczas podróży po tym kraju. 

Zimowe ocieplacze

Lata w Kairze są długie, gorące i bezchmurne, a zimy chłodne i prawie bezchmurne. Przez cały rok temperatura waha się od 10°C do 35°C. Minimalna temperatura wynosi około 8 ° C w styczniu, a najwyższa temperatura osiągnie blisko 39 ° C w najgorętszym miesiącu sierpniu.

Temperatura w Kairze zaczyna spadać pod koniec października. Koniec grudnia i stycznia w Kairze może być wietrzny, pochmurny i chłodny. Temperatura w ciągu dnia to 18-20°C, a podczas wypadów na miasto przyda się kurtka, szczególnie rano i wieczorem, kiedy może być zimno. W nocy temperatura może spaść do 8 °C. Domy w całym Egipcie i hotele nie mają centralnego ogrzewania. Zimna pogoda trwa około dwóch i pół miesiąca i instalowanie systemu grzewczego na tak krótki okres nie jest opłacalne. W bardzo chłodne wieczory Egipcjanie dogrzewają się grzejnikami elektrycznymi, grzejnikami olejowymi i klimatyzacją w trybie ogrzewania. Ciepłe bluzy, swetry rozpinane i piżamy z długimi rękawami na pewno się w tym czasie przydadzą.

Najlepszą porą na skorzystanie z atrakcji na świeżym powietrzu w Kairze jest pogodny dzień, kiedy temperatura wynosi od 18°C ​​do 27°C. Dlatego najlepszą porą na wycieczkę do Kairu będzie wiosna, od końca lutego do końca kwietnia lub jesienne miesiące od października do początku grudnia, kiedy jest ciepło, przyjemnie i nie jest zbyt gorąco. Powszechnie uważa się, że drugi tydzień listopada to najlepszy czas na wizytę w Kairze.

 POGODA W KAIRZE
MIESIĄCE STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ
ŚREDNIA TEMP. °C

13.4

14.8 

17.9

21.4

25.3 

27.9

29.1

29.2

27.4

24

19.4

15.1

TEMP. MIN. °C

7.8

 8.7

10.8

13.6

17.1

19.7

21.3

21.8

 20.3

 17.7

13.7

9.8

TEMP MAK.  °C

19.2

21.1

24.9

29

33.1

35.8

36.8

36.6 

34.5

30.4

25.5

20.8

OPADY (MM) 5 4 3 1 0 0 0 0 0 1 2 2

WILGOTNOŚĆ

 54% 47% 42% 37% 36% 40% 45% 47% 48% 52% 54% 55%
DNI DESZCZOWE 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
ILOŚĆ GODZIN SŁOŃCA 7.9 8.8 10.0 11,1 11,9 12.1 11.8 10.9 10.3 9.6 8.6 7.9

 

Jaka pora roku jest najlepsza na rejs po Nilu?

W Luksorze i Asuanie oraz innych miastach na południu Egiptu (Esna, Edfu, Kom Ombo) lata są długie, gorące, suche i bezchmurne. Zimy są krótkie, chłodne, suche i prawie bezchmurne. Przez cały rok temperatura waha się od 7°C do 42°C. Najniższa temperatura będzie w styczniu i rzadko spada poniżej 4°C. Najwyższa temperatura będzie w sierpniu i może osiągnąć nawet 45°C.

Najlepszy czas na rejs po Nilu to okres od końca stycznia do początku kwietnia i od końca października do połowy grudnia. Pora roku, w której Luxor i Asuan odwiedza najwięcej turystów, to druga połowa listopada. Najlepszy czas na wycieczkę z Hurghady do Luksoru lub wycieczkę samolotem z Sharm el Sheik do Luksoru  to okres od października do kwietnia.
 
Przekonasz się, że istnieje ogromny zakres temperatur, co jest szczególnie odczuwalne na egipskich pustyniach. Różnice temperatur są tutaj ogromne, od przenikliwego zimna po uciążliwe upały. Dobowe amplitudy wynoszą więcej niż 20°C pomiędzy dniem a nocą. Koniecznie zabierz kurtkę lub ciepłą bluzę, gdy będziesz uczestniczyć w wycieczce pustynej typu safari  w okresie zimowym. 

Wietrzna wiosna

Fenomenem klimatu Egiptu są gorące wiosenne wiatry, które wieją w całym kraju od marca do maja. Z powodu tych wiatrów pogoda może być zmienna. Gorące, suche wiatry wiejące z południa lub południowego zachodu przez około 50 dni są nazywane chamsin i powodują gwałtowny wzrost temperatury, a także niosą duże ilości piasku oraz pyłu z pustyni, zmniejszając widoczność. Niech cię to jednak nie zniechęca! Nie jest to ciągła burza piaskowa, ale raczej krótkie wybuchy, które mogą trwać od ośmiu godzin do dnia.

Lato jest piekielnie gorące

W maju temperatury w Egipcie zaczynają rosnąć. Latem maksymalna temperatura w stolicy Egiptu osiąga w sierpniu 39 °C i wielu mieszkańców Kairu podróżuje nad Morze Śródziemne, zwłaszcza do Aleksandrii, gdzie temperatura jest o 8 °C niższa, ale jest też bardzo duszno z powodu dużej wilgotności. W miesiącach letnich zwiedzanie miast na południe od stolicy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ temperatura w ciągu dnia zbliża się, a nawet przekracza 40°C. Tak samo jest podczas pobytu w oazach Pustyni Zachodniej, gdzie letnie upały mogą być jeszcze bardziej dokuczliwe.

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Egipt w okresie letnim, zwiedzanie egipskich zabytków powinno być ograniczone do wczesnych godzin porannych i wieczornych. Musisz także chronić się przed słońcem i zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Życie to plaża

Jeśli twoje wakacje obejmują kurorty nad Morzem Czerwonym (Hurghada, Marsa Alam, Sharm el Sheikh, Taba), przekonasz się, że nawet letnie miesiące są przyjemne. Rejsy statkiem i wycieczki morskie świetnie sprawdzą się w upalne dni. Pod koniec grudnia, stycznia i na początku lutego może być trochę chłodno, więc pamiętaj, aby spakować odpowiednie ubrania. Najlepszy czas dla plażowiczów na wizytę w Egipcie to okres od marca do maja lub od września do listopada. Jednak słynne kurorty, takie jak Hurghada i Sharm el Sheikh, tętnią życiem przez cały rok.

Ekstremalna przygoda

Jeśli zamierzamy odwiedzić Półwysep Synaj i wspiąć się na wyższe szczyty górskie, na przykład podczas wycieczki na słynną Górę Synaj (2285 m), zwaną również Górą Mojżesza, w miesiącach zimowych trzeba się przygotować na mróz po zmierzchu, gdyż temperatura spada do 0 °C, a czasami nawet poniżej 0 °C. Na górskie wędrówki przydadzą się zimowe kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki oraz cieplejsze buty.

Uniknij tłumów podczas wakacji w Egipcie

Są pewne pory roku, kiedy Egipt odwiedza więcej turystów niż inne. Turyści, zwłaszcza z Europy, przybywają do Egiptu przez cały rok, ale są też pory roku, w których jest więcej turystów niż normalnie. Są nimi: początek i koniec lata (koniec maja-czerwiec i koniec sierpnia-początek września), w okresie Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Wielkanocy. To świetne czasy na wizytę, ale jeśli możesz odwiedzić Egipt poza tymi okresami, to na pewno będzie idealna pogoda i unikniesz tłumów.

Koniec marca-początek kwietnia i koniec września-listopad to świetne czasy, aby zobaczyć najlepsze, co Egipt ma do zaoferowania i nie musisz się martwić, że będą tłumy.

Ramadan - Święty Miesiąc

Oprócz pogody jest jeszcze jedna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę planując podróż do Egiptu. Chcesz wybrać najlepszy czas, aby Twoje wakacje w Egipcie były jak najbardziej komfortowe i satysfakcjonujące.

Kiedy najlepiej odwiedzić Egipt, aby poznać tradycje islamskie?

Jeśli odwiedzisz go podczas świętego miesiąca Ramadanu, doświadczysz islamskich tradycji z pierwszej ręki. Miesiąc święty trwa 29 lub 30 dni, a daty zmieniają się co roku, ponieważ zależą od cykli księżyca (przybliżone daty: 3 kwietnia - 2 maja 2022; 22 marca - 20 kwietnia 2023; 10 marca - kwiecień 2023 9, 2024).

Większość Egipcjan pości o tej porze przez cały dzień, więc musisz zrozumieć, że mogą wystąpić pewne zakłócenia w harmonogramie podróży. Wiele zabytków otwiera się nieco później niż zwykle i krócej. To samo dotyczy restauracji, marketów i sklepów. Życie w Egipcie toczy się w czasie świętego miesiąca zupełnie innym rytmem, miasta ożywa nocą aż do wczesnych godzin porannych.

Możliwość bycia świadkiem Ramadanu w akcji i bycia tam, aby świętować z Egipcjanami to wnikliwe i satysfakcjonujące doświadczenie. Zobaczysz, jak setki lub tysiące wiernych schodzi się do lokalnych meczetów na wieczorne modlitwy, a następnie wylewa się na ulice miast, aby cieszyć się posiłkiem iftar (przerwanie postu).

Id al-Fitr, pod koniec Ramadanu, to trzydniowe święto w Egipcie, aby uczcić koniec postu, a wiele osób gromadzi się na ulicach, aby świętować razem z rodziną i przyjaciółmi.

Chociaż w tym czasie w Egipcie może być inne tempo dnia, jest to zdecydowanie pozytywne, otwierające oczy doświadczenie kulturowe, które powinieneś zobaczyć na własne oczy.

Obojętnie kiedy zdecydujesz się na wakacje w Egipcie, my tu będziemy na Ciebie czekać! Sprawdź naszą ofertę wycieczek fakultatywnych w Egipcie!