Blog

Dawanie napiwków w Egipcie

Dawanie napiwków w Egipcie

Napiwki dajemy głównie w branży hotelarskiej i usługowej, jeśli jesteśmy zadowoleni z poziomu świadczonych usług. Nie jest to jednak obowiązkowe. Ta zasada obowiązuje nie tylko w Egipcie, ale na całym świecie. Przyzwyczajailiśmy się do dawania napiwków kelnerowi w restauracji lub kawiarni, portierowi w hotelu i osobie sprzątającej nasz pokój w hotelu.

Dawanie napiwków jest bardzo emocjonalnym i osobistym tematem, a każdy ma swoje własne przemyślenia i proces, w jaki sposób daje napiwki. Napiwki w Egipcie to standardowa praktyka, którą można znaleźć w każdym sklepie, restauracji lub przy każdym odwiedzanym zabytku. To sposób życia dla Egipcjan. Jak dawać napiwki w Egipcie to pytanie, które zadaje każdy planujący wakacje w Egipcie, a my postaramy się pomóc Ci zrozumieć kulturę dawania napiwków w Egipcie i  czego się oczekuje od turysty w Egipcie.

Napiwki w Egipcie: dawać czy nie dawać napiwku? Jeśli tak, to komu i ile? Te pytania pojawiają się bardzo często podczas planowania podróży do Egiptu. I choć temat jest dość banalny, warto wiedzieć coś o kulturze napiwków w Egipcie.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o napiwkach w Egipcie i zasadach gry, czytając nasz poradnik dawania napiwków w Egipcie.

Napiwki w Egipcie porady

Czasami, gdy pojawia się temat napiwków, słychać głosy oburzenia. "Dlaczego mam dawać dodatkowe pieniądze, skoro zapłaciłem za usługę?!" Jest w tym sporo prawdy i jest o to zasadne. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest. Na przykład w Egipcie kelnerzy i niższy personel obsługi hotelowej otrzymują bardzo podstawowe wynagrodzenie, a napiwki, które dostają od klientów, są traktowane jako część ich pensji. Dlatego w Egipcie kultura napiwków jest bardzo rozwinięta. Ich założeniem jest zmotywowanie pracownika do zapewnienia każdemu gościowi jak najlepszej obsługi.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego dawane są napiwki. Warto pamiętać o ich kulturowym i symbolicznym znaczeniu. W Egipcie małe sumy pieniędzy przekazywane innym są tradycją. Nazywają się one backsheesh i są po prostu mile widziane - jako znak uznania za dobrą obsługę. Napiwek to także forma wsparcia dla lokalnej społeczności. Pamiętaj, że kwota, która jest dla Ciebie bardzo mała, dla obywatela Egiptu, gdzie wartość pieniędzy jest zupełnie inna, może być znaczącą pomocą w „uzupełnieniu” miesięcznego budżetu domowego.

Oczywiście napiwku nie należy mylić z jałmużną! Dlatego nie należy przesadzać z kwotą - jest to jedynie uprzejma opłata za usługę.

Napiwki w Egipcie. Jaka waluta?

W Egipcie lepiej jest dawać napiwek w lokalnej walucie, czyli w funtach egipskich (LE), ponieważ będzie to kosztować mniej lub ewentualnie w dolarach amerykańskich. Jeśli zostawisz napiwek w walucie amerykańskiej, najlepiej przygotuj sobie banknoty o niskich nominałach np. 1$, 2$, 5$ lub maksymalnie 10$. Jednak dla odbiorcy napiwku w Egipcie to nie ma znaczenia, w jakiej walucie jest napiwek - ważne jest, aby został przekazany.

Komu dawać napiwek w Egipcie?

Kto może oczekiwać od Ciebie napiwku? W Egipcie, gdzie dawanie napiwków jest procesem wysoko rozwiniętym, liczba pracowników usług i turystyki, którzy powinni otrzymać napiwki, będzie większa niż w krajach, w których tradycja ta nie jest dobrze rozwinięta.

Napiwki najczęściej daje się:
- obsługa kelnerska w restauracji i kawiarniach,
- pracownicy hotelu, przede wszystkim bagażowi i ekipa sprzątająca,
- barmani, 
- załoga statku podczas rejsu po Nilu,
- kierowcy autokarów i mikrobusów podczas przejazdów w obie strony,
- egipscy przewodnicy lokalni,
- obsługa egipskich zabytków, koptyjskich kościołów, meczetów, muzeów, jeśli pokażą ci jakieś ważne szczegóły w tych atrakcjach, powiedzą jakieś ciekawostki, w jakiś sposób tobie pomogą.
- napiwek należy dać m.in. za otwarcie drzwi, wskazanie drogi lub zrobienie zdjęcia przy atrakcji turystycznej,
- personel łazienkowy,
- pracownicy SPA,
- pracownik supermarketu, który pakuje twoje zakupy przy kasie, w sytuacji, gdy robisz większe zakupy; zostaw napiwek 5-10 LE (1$),
- pracownikcy stacji benzynowej, osoba która tankuje samochód, osoba która myje szyby, wyciera maskę samochodu, osoba która sprawdza ciśnienie w oponach - daj każdej z tych osób 5-10 LE (1$) napiwku.

W jakiej wysokości dawać napiwki w Egipcie?

Napiwek to zazwyczaj niewielka suma, choć ostatecznie kwota zależy od każdej osoby i otrzymanej usługi.

Napiwki w restauracjach w Egipcie
W egipskich restauracjach i kawiarniach wyższej klasy opłata za usługę jest naliczana automatycznie – widzisz ją jako osobną pozycję na paragonie. Kiedy tak się dzieje, zwykle pobierany jest odpowiedni procent opłaty podstawowej – najczęściej nie więcej niż 10-15%. Jednak ta opłata za usługę trafia do restauracji lub kawiarni, a nie do kelnera, więc pamiętaj, aby dodatkowo dać napiwek kelnerowi lub kelnerce.
W restauracjach i kawiarniach, gdzie usługa nie jest automatycznie doliczana do rachunku, wysokość napiwku jest uznaniowa i zwykle oczekuje się 12% lub więcej.

Napiwki w hotelach w Egipcie

W Egipcie oczekuje się, że dacie napiwki każdemu, kto będzie wam asystował w hotelu. Daj napiwek bagażowemu w hotelu 20 LE (1-2 $) za torbę zarówno, gdy je wprowadza, jak i wyprowadza. Zostaw  osobom sprzątającym za sprzątanie pokoju 20 LE (1-2 $) za noc. Jeśli jesz śniadanie lub kolację w hotelu, zaplanuj napiwek dla kelnera lub kelnerki w wysokości 20 LE (1-2 $) za posiłek.

Ile dać napiwku przewodnikowi turystycznemu w Egipcie?
Udział w wycieczkach to jeden ze sposobów, aby w pełni doświadczyć Egiptu, dlatego powinieneś również przewidzieć napiwki za te usługi.. Jeśli kierowca zabiera Cię na zwiedzanie na cały dzień, zaplanuj napiwek na około 100 LE. Jeśli zabierze cię na pół dnia, 50 LE to dobra kwota.

Ile dać napiwku prywatnemu lokalnemu przewodnikowi w Egipcie?

Jeśli Twój przewodnik zabierze Cię na zwiedzanie na cały dzień, zaplanuj napiwek na około 150-200 LE. Na pół dnia zostaw napiwek w wysokości około 100 LE. Podczas wycieczek objazdowych daj przewodnikowi napiwek ostatniego dnia wycieczki, według własnego uznania.

Ponadto należy pamiętać, że należy zostawić 5 lub 10 LE dla personelu łazienkowego pracującego w toaletach.

Napiwki dla pracowników salonów fryzjerskich, salonów kosmetycznych, salonów SPA i klubów zdrowia

Generalnie w Egipcie napiwek powinien wynosić od 10 do 15%. Jeśli jesteś zadowolony z czasu spędzonego w spa lub klubie fitness, napiwek bliżej 15%. Jeśli nie jesteś zadowolony, napiwek bliżej 10% lub nawet trochę mniej. Zachęcamy do zgłaszania wszelkich uwag i zastrzeżeń, jakie mogłeś mieć podczas wizyty, odpowiedniemu kierownictwu. Lepiej to zrobić, niż nie zostawiać napiwku. Jeśli nie zostawisz napiwku, personel może po prostu założyć, że zapomniałeś.

Czy dawać napiwek taksówkarzowi w Egipcie?

W Egipcie nie ma zwyczaju dawania napiwków taksówkarzom. Uzgodnij cenę z taksówkarzem przed przejazdem taksówką. Napiwek powinien być już wliczony w cenę. Jeśli jednak jest duży ruch lub taksówkarz oferuje Ci dodatkowo znajomość kultury lub jest bardzo przyjazny, zawsze możesz zostawić trochę dodatkowych pieniędzy lub zaokrąglić w górę.

Niestety, w Egipcie może pojawić się agresywna prośba o napiwek (backsheesh) za usługi, o które podróżny nie prosił, m.in. umieszczanie bagażu na taśmociągu przy stanowisku odprawy na lotnisku. W takiej sytuacji warto powiedzieć stanowcze „nie”!

Jak widać, kiedy, komu i ile dawać napiwków nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jedno jest pewne: podróżując do Egiptu, warto zaplanować budżet na swoje napiwki. Zwykle dobrym rozwiązaniem jest wydawanie około 5-10% środków zabranych na wyjazd na napiwki.

Jeśli planujesz wycieczki fakultatywne w Egipcie z FM Tours & Travel i chcesz się dowiedzieć  więcej o tym, ile pieniędzy ze sobą zabrać, zadzwoń lub napisz do nas - z przyjemnością Ci pomożemy!